Hayat Katılım Bankası Türkiye’nin İlk Dijital Katılım Bankası Olmaya Aday

23.04.2022
  • Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK), Hayat Katılım Bankası AŞ unvanlı dijital katılım bankasının kurulmasına izin veren kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

    Türkiye'de hayata geçecek dijital bankalar için BDDK tarafından hazırlanan ve geçtiğimiz yıl Aralık ayında yürürlüğe giren ‘Dijital Bankaların Faaliyet Esasları ile Servis Modeli Bankacılığı Hakkında Yönetmelik’ kapsamında ilk kuruluş iznini Hayat Holding aldı. Böylece, kurucu ortaklar Hayat Holding AŞ, Hayat Kimya Sanayi AŞ, AS Tüketim Malları Ticaret AŞ, Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret AŞ ve Limaş Liman İşletmeciliği AŞ tarafından Türkiye'de asgari 1 milyar 500 milyon TL kuruluş sermayeli dijital bir katılım bankası kuruluşuna izin verildi. Hayat Katılım Bankası AŞ unvanı altında kuruluş izni alan banka, yönetmelikte dijital bankalar için belirtilen esaslar doğrultusunda hizmet vermek için faaliyet izni başvurusu yapacak. Banka, BDDK'nın faaliyet izni değerlendirmesinin ardından da hizmet vermeye başlayacak.

    Hayat Holding’in Türkiye’nin ilk dijital katılım bankası olmak için attığı adım sektör tarafından memnuniyetle karşılandı. Dijital bankacılığın faaliyet esaslarının belirlendiği yönetmeliğin ardından, bu alandaki ilk adımın katılım bankacılığı alanında atılması sektöre olan güvenin göstergesi olarak değerlendirdi. Katılım bankacılığı sektörünün, çağın gereklerini yerine getirmek ve dijital dünyanın sunduğu fırsatlar ile paydaşlarına verdiği hizmeti çeşitlendirmek için gösterdiği hevesin, Hayat Holding’in atılımı ile de perçinlendiği gözlendi.