QFC İLE TKBB, TÜRKİYE VE KATAR FİNANS SEKTÖRÜNÜN GELİŞİMİNİ DESTEKLEMEK İÇİN GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ

19.03.2023
 • Bölgenin önde gelen finans ve iş merkezi Katar Finans Merkezi (QFC) ile katılım bankacılığı sektörünü ulusal ve uluslararası alanda temsil eden Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB), Türkiye ve Katar'da finans sektörünün gelişimini desteklemek amacıyla bir Mutabakat Zaptı (MoU) imzaladı.

  Mutabakat Zaptı, üye kuruluşları arasında karşılıklı yarar sağlayan iş birliği yoluyla tarafların ortak çıkarlarını teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Anlaşmaya göre, QFC ve TKBB, Katılım bankacılığı ve finans alanındaki gelişmelerle ilgili ortak platformlar, zirveler, forumlar, konferanslar, seminerler, web seminerleri ve diğer etkinlikleri düzenlemek için birlikte çalışma kararı aldı.

  Bu iş birliğiyle ayrıca ortak eğitim ve değişim programlarının düzenlenmesi, veri ve bilgi paylaşımının kolaylaştırılması, ayrıca Türkiye ile Katar Katılım Bankaları arasında doğrudan muhabirlik ilişkilerine katkıda bulunulması hedefleniyor.

  Mutabakat Zaptı hakkında konuşan QFC İcra Kurulu Başkanı Yousuf Mohamed Al-Jaida konuyla ilgili olarak şunları ifade etti "Uluslararası bir iş platformu olarak QFC, Türkiye ile iyi ve uzun süreli ilişkilere sahiptir ve bu ilişkiler Türk kuruluşları ve şirketleriyle kurulan önemli ortaklıklar aracılığıyla şekillenmiştir. Türkiye Katılım Bankaları Birliği ile yerel finans sektörünü geliştirme ve Katar'ı önde gelen bir finans merkezi olarak konumlandırma çabalarımızı destekleyen bu ortaklığa adım atmaktan gurur duyuyoruz. Daha da önemlisi, bu Mutabakat Zaptı finans sektöründe Katar ve Türkiye arasındaki bağları güçlendiriyor."

  TKBB Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çelik ise, "QFC ile TKBB arasındaki Mutabakat Zaptı için bir arada olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu anlaşmanın finans ve bankacılık sektörünün gelişimine, her iki ülke ekonomisine ve uluslararası paydaşlarımıza önemli katkılar sağlamasını temenni ediyoruz" dedi.

  Bu anlaşmanın iki ülke arasında birçok ortak projeye imkân sağlayacağını belirten Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: "Özellikle finansal araçların çeşitlendirilmesi, eğitim ve teknik danışmanlık alışverişinin arttırılması her iki taraf için de iyi fırsatlar sağlayacak. Katar ve Türkiye arasında, özellikle her iki ülkenin de aktif olarak geliştirmekte olduğu dijitalleşme ve fintech çözümleri alanlarında önemli iş birliği alanları bulunuyor. Bu konuda TKBB ve QFC'nin ortaklaşa yürüteceği projelerin her iki ülkenin ve küresel İslami finans sektörünün gelişimine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum."

  İstanbul Finans Merkezi'nin (İFM) önemine vurgu yapan Çelik, küresel bir finans merkezi olma yolunda ilerleyen İFM'nin katılım finansının sektördeki payının artmasında önemli katkı sağlayacağının aşikâr olduğunu belirtetek, TKBB'nin uluslararası alanda iş birliği yaptığı diğer ülkelerin yanı sıra QFC ile iş birliği içinde yürütülecek faaliyetler, İFM'nin küresel finans merkezi konumuna önemli bir katkı sağlayacağını söyledi.

  QFC ve TKBB ortaklığı, katılım bankacılığını teşvik eden ve geliştiren ve dinamik ve rekabetçi finansal ekosistemler kuran işbirlikçi girişimler yoluyla her iki ülkede ekonomik büyümeyi teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

  TÜRKİYE KATILIM BANKALARI BİRLİĞİ HAKKINDA

  Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB), Türkiye'de katılım bankacılığının gelişimini desteklemek, sektörün pazar payını artırma çabalarına katkıda bulunmak, mesleki ilke ve standartları geliştirmek, katılım bankalarının hak ve menfaatlerini korumak, ulusal ve uluslararası alanda Katılım Bankacılığı konusunda kamuoyu bilincini ve anlayışını artırmak için kapsamlı eğitim programları ve iş birliklerini yürütmek amacıyla çalışmalar gerçekleştirmektedir.

  KATAR FİNANS MERKEZİ HAKKINDA

  Katar Finans Merkezi (QFC), Doha'da bulunan ve firmaların Katar ve bölgede iş yapmaları için mükemmel bir platform sağlayan bir onshore iş ve finans merkezidir. QFC, %100'e kadar yabancı mülkiyete, kârların %100'ünün ülkesine geri gönderilmesine izin veren ve yerel kaynaklı kârlar üzerinden %10'luk rekabetçi bir kurumlar vergisi oranı uygulayan kendi yasal, düzenleyici, vergi ve iş ortamını sunmaktadır. QFC, geniş bir yelpazede finansal ve finansal olmayan hizmet firmalarını ağırlamaktadır.