TKBB, İslam Kalkınma Bankası Grubu’nun Mısır’daki yıllık toplantısına katıldı.

09.06.2022
 • Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB), Mısır’ın Sharm Al Sheikh kentinde düzenlenen İslam Kalkınma Bankası Grubu’nun yıllık toplantısına katıldı. Organizasyonda çeşitli temaslarda bulunan TKBB Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çelik, ülkemizin katılım bankaları ile faizsiz finans şirketleri için büyük fırsatlar vadettiğine dikkat çekerek, “İstanbul Finans Merkezi (İFM) ile İslami finansın çekim merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz” açıklamasında bulundu.   

    

  Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB), 1-4 Haziran tarihlerinde Mısır’da düzenlenen İslam Kalkınma Bankası Grubu’nun (IsDB) yıllık toplantısına ve eş zamanlı olarak 2-4 Haziran tarihlerinde organize edilen IsDB Grup Özel Sektör Forumu’na katıldı. IsDB’nin dünya ekonomisinin gidişatını ve iştirak kuruluşlarının gelecek dönem stratejilerini paylaşmak üzere her yıl düzenlediği toplantılar dizisi bu yıl, “Pandeminin Ötesinde: Dayanıklılık ve Sürdürülebilirlik” teması altında organize edildi. Dört gün boyunca gerçekleştirilen çeşitli paneller; bölgesel ve uluslararası finans & kalkınma kurumlarını, iş dünyası liderlerini ve dünyanın pek çok yerinden çok sayıda temsilciyi bir araya getirdi.

   

  TKBB heyeti başta; İslam Kalkınma Bankası Enstitüsü (IsDBI), İslam Özel Sektörünün Geliştirilmesi Kurumu (ICD), İslami Yatırım ve İhracat Kredi Sigorta Şirketi (ICIEC), Uluslararası İslami Ticaret Finansman Kuruluşu (ITFC) gibi İslam Kalkınma Bankası (IsDB) grubunun iştirak kurumlarının yetkilileri olmak üzere, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı İstanbul Uluslararası Özel Sektör ve Kalkınma Merkezi (UNDP IICPSD), Mısır İslami Finans Birliği (EIFA), HSBC HBME, Azerbaycan Cumhuriyeti Küçük İşletme Geliştirme Ajansı (KOBİA) ve diğer pek çok kurumla mevcut iş birliği alanlarının değerlendirilmesi ve gelecek dönem için olası çalışma alanlarının belirlenmesi için görüşmeler gerçekleştirdi. 

  TKBB Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çelik ve beraberindeki heyet ayrıca; TKBB’nin dünya çapında ilk uygulayıcısı olacağı UNDP “Massive Open Online Course (MOOC): Islamic Finance for Sustaniable Development Goals” isimli online eğitim projesinin lansmanına da katıldı. 

  “Faizsiz finans büyük fırsatlar vadediyor”

  İş birlikleri oluşturma ve ortaklıklar kurma fırsatı sunan çeşitli forumların gerçekleştirildiği Genel Kurul kapsamında, TKBB Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çelik görüşmelerinde, Türkiye’nin bölgedeki etkisini hızla artıran katılım bankaları ile faizsiz finans şirketleri için büyük fırsatlar vadettiğine dikkat çekti. Ülkemizde katılım finans sisteminin güçlendirilmesine yönelik pek çok çalışma yapıldığını vurgulayan Çelik, şunları kaydetti; “Bu çalışmaların başında İstanbul Finans Merkezi (İFM) bulunuyor. İFM, kısa vadede bölgesel, orta vadede ise küresel bir merkez olma hedefine ilişkin emin adımlarla ilerliyor. Hızla büyüyen faizsiz finans ihtiyaçlarına yönelik fırsatları yakalamak isteyen katılım bankaları ve müşterileri için, finansal sektörün uluslararası düzenleyici kurumları da dahil olmak üzere tüm oyuncularını bünyesinde barındıran İFM, benzersiz bir platform sunuyor. İstanbul Finans Merkezi ile İslami finansın çekim merkezi olma yolunda sağlam adımlarla ilerliyoruz.”