TKBB Kuala Lumpur’da “Sınırların Ötesinde İslami Fintech” Temasıyla 2. Yıllık İslami Fintech Liderler Zirvesi'nde Yer Aldı

07.10.2022
 • Türkiye Katılım Bankacılığı'nın çatı kuruluşu Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB), 19-23 Eylül 2022 tarihleri arasında Malezya’ya iş seyahati gerçekleştirdi. TKBB program kapsamında ayrıca 21-22 Eylül tarihleri arasında Malezya Kuala Lumpur’da “Sınırların Ötesinde İslami Fintech” temasıyla gerçekleşen 2. Yıllık İslami Fintech Liderler Zirvesi'nde konuşmacı ve sponsor olarak yer aldı.

  TKBB, programın ilk gününde HSBC Amanah, Bank Negara Malaysia & The Shariah Advisory Council of Bank Negara Malaysia (SAC), The Association of Islamic Banking and Financial Institutions Malaysia Association of Islamic Banking and Financial Institutions Malaysia (AIBIM) ve  International Islamic Liquidity Management (IILM) kurumlarını ziyaret etti. Kurumlar bünyesinde gerçekleştirilen görüşmelerde önemli gelişmeler ve iki ülke arasındaki İslami Finans sektörünün güncel durumu ve olası iş birliği alanları değerlendirildi.

  Programın ikinci gününde TKBB, IsDB Center of Excellence - Kuala Lumpur, INCEIF University & International Shari’ah Research Academy for Islamic Finance (ISRA), Islamic Financial Services Board (IFSB) ve Amanie Academy kurumlarını ziyaret ederek toplantılar gerçekleştirdi.

  Ayrıca, INCEIF yerleşkesinde katılım odaklı gruplar, INCEIF çalışanları, öğrencileri, mezunları, seçili İslami bankacılar, İslami Fintech Start-up'ları ve uzmanların katılımıyla “İslami Finansın Gelişimi ve Yetkinlik Gereksinimleri” başlıklı bir panel düzenlendi. TKBB adına programa panelist olarak katılan Fatma Çınar, Türkiye'de Katılım bankacılığını tanıttı ve sektördeki yetkinlik gereksinimleri ile ilgili soruları yanıtladı.

  TKBB, iş programının üçüncü gününde ise konuşmacı ve sponsor olarak katıldığı 2. Yıllık İslami Fintech Liderleri Zirvesi'nde yer aldı. Emnes tarafından organize edilen zirvenin ilk günü Amanie Academy Başkanı Datuk Dr. Mohd Daud Bakar ve INCEIF Başkanı ve CEO'su Prof Dato' Dr. Azmi Omar açılış konuşmalarını gerçekleştirdi.

  Zirvenin açılış gününde ayrıca TKBB, Association of Shariah Advisors in Islamic Finance (ASAS) kurumu ile bir toplantı gerçekleştirerek iki ülkedeki İslami Finans sektörünün güncel durumu ve özellikle kapasite geliştirme alanları başta olmak üzere olası iş birliği alanlarını değerlendirdi.

  TKBB adına Fatma Çınar "Sınırların Ötesinde İslami Fintech" temasıyla düzenlenen zirvede “Sürdürülebilirlik Uzmanları Konuşması” kapsamında “The Convergence between Islamic Fintech and Sustainability: What are the Required Policies & How to Build up Effective Policies and Strategies" oturumunda bir konuşma gerçekleştirdi.

  Dr. Baharom Abdul Hamid'in moderatörlüğünü yaptığı panelde Çınar, sürdürülebilir finans ve fintek konusunda Türkiye'nin deneyimlerini paylaşarak Türkiye’deki katılım finans sisteminin gelişimini paylaştı. Çınar; ekosistem genişletme kapasitesi, ürün yelpazesi için çeşitliliği, çok kanallı segmentli iletişim stratejisi ve özelleştirilmiş nitelikli kapasite geliştirme vurgusu ile İslami Fintek çözümlerinin katılım finansın gelişiminde potansiyeli hakkında değerlendirmelerde bulundu. Oturumun ardından etkinliğin ekosistem paydaşı Malaysia Digital Economy Corporation (MDEC) kurumunun Direktörü Ruslena Ramli ile TKBB ve MDEC arasında sektörel iş birliği konusunda verimli bir görüşme gerçekleştirildi.

  İş programının son gününde ise TKBB,  International Islamic University Malaysia (IIUM) Institute of Islamic Banking and Finance (IIBF) ve International Council of Islamic Finance Educators (ICIFE) kurumları ile görüşmeler gerçekleştirdi.

  TKBB, Türkiye Kuala Lumpur Büyükelçisi sayın Emir Salim Yüksel’e ziyarette bulunarak Malezya’da gerçekleştirdiği iş seyahati programını tamamladı.

 • “Sınırların Ötesinde İslami Fintech” 2. Yıllık İslami Fintech Liderler Zirvesi