Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) katılım bankacılığının gelişimi için Bosna Bank International (BBI) ile Mutabakat Anlaşması imzaladı.

12.05.2022
 • Bosna Bank International ve TKBB, katılım bankacılığının gelişimi için iş birliği yaptı

   

  Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) katılım bankacılığının gelişimi için Bosna Bank International ile Mutabakat Anlaşması imzaladı. Ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi hedeflenen iş birliği ile iki ülke arasında bilgi alışverişi yapılacak, karşılıklı çeşitli etkinlik ve faaliyetler düzenlenecek

   

  Bosna Bank International (BBI) ile Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Mutabakat Anlaşması yaptı. 11-12 Mayıs'ta düzenlenen 11. Saraybosna İş Forumu (SBF) kapsamında Bosna’daki BBI ofisinde imzalanan anlaşma; katılım bankacılığı prensipleri, iş dünyası ve bankacılık kuruluşlarının karşılıklı tanıtımı ve her iki ülkede önemli etkinlik ve faaliyetlerin düzenlenmesi gibi konularda iş birliğini kapsıyor. TKBB Genel Sekreter Vekili İsmail Vural ve BBI CEO’su Alek Bakalović arasında imzalanan Mutabakat Anlaşması ile katılım bankacılığının geliştirilmesi hedefleniyor. 

  İmza töreninde konuşan İsmail Vural, 2019'da BBI ile ilk toplantılarını Bosna'da yaptıklarını, geçen ay da İstanbul’da bir araya geldiklerini anımsatarak, “BBI’a ve Bosna’ya destek vermek için Forum’dayız. BBI ile yaptığımız protokolün içeriğinde; eğitim, bilgi değişimi, çalışan deneyimini artırma, katılım bankacılığının geliştirilmesi gibi konular var. BBI yöneticileriyle bir araya gelerek, Saraybosna İş Forumuna nasıl bir katkı sağlayabileceğimizi ve ülkedeki tek katılım bankası olmaları hasebiyle nelere ihtiyaç duyduklarının çerçevesini belirledik” dedi. 

  “Bosna ile geçmişten gelen gönül bağımız var”

  Geçmişten gelen kuvvetli bağlar nedeniyle Bosna'ya her zaman özel önem verdiklerini de belirten Vural, “İş birliğimize sadece bir ekonomik katkı olarak bakmıyoruz. Bu bölgeyle her daim gönül bağımız bulunuyor. BBI'ın katılım bankalarımızla olan ilişkileri, Forumla birlikte daha da gelişecek ve iki ülke arasındaki güçlü ekonomik bağlar kuvvetlenecek” şeklinde konuştu. 

  Alek Bakalović ise Bosna'da faaliyet gösteren tek katılım bankası olduklarını belirterek, “Banka olarak paydaşlarımızın destekleriyle SBF'nin ana organizatörüyüz. Bosna Bank International (BBI), İslam Kalkınma Bankası (%45,46 pay), Dubai İslam Bankası (%27,27 pay) ve Abu Dhabi İslam Bankası tarafından kurulmuştur. Forum ile katılım bankalarının iş birliğini geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda da iş birliğimizi geliştirmek ve bir üst noktaya çıkarabilmek için TKBB ile Mutabakat Anlaşması’na imza attık. İki ülke arasındaki irtibatı güçlendirmek istiyoruz” diye konuştu. Bakalović, Saraybosna İş Forumu kapsamında katılımcılar ve paydaşlar arasında katılım finans alanında önemli toplantıların da yapıldığını kaydederek, “Dünyanın farklı bölgelerinden gelen katılım bankaları arasında, katılım finans, ticaret ve bilgi alışverişi alanında yeni gelişmelerin de yaşanacağını göreceğiz” ifadelerini kullandı.