ABA ile İlişkiler

Azerbaycan Bankalar Birliği (ABA) ile Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB), Türkiye ve Azerbaycan'da katılım finans sektörünün gelişimini desteklemek amacıyla 13 Haziran 2023 tarihinde mutabakat zaptı (MoU) imzaladı. Anlaşma, üye kuruluşları arasında karşılıklı yarar sağlayan iş birliği yoluyla tarafların ortak çıkarlarını teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Anlaşmaya göre, ABA ve TKBB; katılım bankacılığı ve finans alanındaki gelişmelerle ilgili seminer, forum, konferans ve diğer etkinlikler düzenlemek için birlikte çalışma kararı aldı. Bu işbirliği ile ortak eğitim ve değişim programlarının düzenlenmesi, bilgi paylaşımının kolaylaştırılması ve Türkiye ile Azerbaycan arasında katılım bankaları arasında doğrudan muhabirlik ilişkilerine de katkıda bulunulması hedeflenmektedir.

TKBB ve ABA aynı zamanda 4 Kasım 2022 tarihinde İstanbul'da temelleri atılan Türk Devletleri Teşkilatına Üye Devletlerin Bankalar Birlikleri Konseyi (CBATS) üyesidir.

Basın Bülteni için: https://tkbb.org.tr/haber/tkbb-ve-aba-katilim-finans-sektorunun-gelisimini-desteklemek-icin-guclerini-birlestirdi-127968 

ABA Web Sayfası: https://aba.az/