AIBIM ile İlişkilerTürkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) ile Malezya İslami Bankalar Birliği (AIBIM) arasında eşitlik ve karşılıklı menfaat esasına dayalı faizsiz bankacılık alanında işbirliği anlaşması 15/05/2012 tarihinde İstanbul’da imzalandı.TKBB Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Yahşi ile AIBIM Başkanı Dato’ Mohd Redza Shah Abdul Wahid anlaşmayı imzalayarak Türkiye-Malezya işbirliğinin faizsiz bankacılık alanındaki bir ilki başlattılar. Her iki birliğin üst düzey yetkililerinin de hazır bulunduğu imza tören karşılıklı tebriklerle bu alanda atılan önemli bir adım olarak kayıtlara geçti. İşbirliği alanları:

(a) Faizsiz interbank, sermaye piyasası ve/veya uluslar arası bankacılık topluluğu için Faizsiz finans konusunda bilinçlilik programı.

(b) Faizsiz finansal enstrüman yapıları, sözleşmeleri, ürün gelişimi ve alt yapısının geliştirilmesi ve standardizasyonu.

(c) Faizsiz bankacılık ve Faizsiz sermaye ve para piyasası ile ilgili yönergelerin, en iyi uygulamaların ve tavsiyelerin hazırlanması.

(d) Faizsiz finansal kurumlar için birleşik dokümantasyon çerçevelerinin ve ürün gelişiminin sunulması.

(e) Faizsiz finansal enstrüman yapılarının, sözleşmelerin, ürün geliştirmenin ve altyapının Shariah esaslarına daha geniş manada uygunluğunun kabulü.

(f) Faizsiz bankacılık ve Faizsiz sermaye ve para piyasası üzerine bilgi ve uzmanlık mübadelesi ve

(g) Zaman zaman Taraflarca üzerinde karşılıklı mutabık kalınacak diğer muayyen inisiyatifler.