WABA ile İlişkiler

Batı Afrika Bankacılar Birliği (WABA) ile Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB), Türkiye ve Afrika'da başta İslami finans sektörünün gelişimi olmak üzere dış ticaret, muhabir ilişkileri ve dijitalleşme alanlarında ortak iş birliği yapmak amacıyla 22 Haziran 2023 tarihinde bir mutabakat zaptı (MoU) imzaladı.

Mutabakat Zaptı, üye kuruluşları arasında karşılıklı yarar sağlayan iş birliği yoluyla tarafların ortak çıkarlarını teşvik etmeyi amaçlamanın yanında Afrika’da İslami finansın gelişimini ve bu alanda hizmet veren kurumların kapasite geliştirme faaliyetlerini destekleyecek. Anlaşmaya göre, WABA ve TKBB, katılım bankacılığı ve finans alanındaki gelişmelerle ilgili seminer, forum, konferans ve diğer etkinlikler düzenlemek için birlikte çalışma kararı aldı.

Ayrıca bu iş birliğiyle ortak eğitim ve değişim programlarının düzenlenmesi, Türkiye ile Afrika ülkeleri arasında hem İslami finans ekosistemi hem de finans kuruluşları ile doğrudan muhabirlik ilişkilerine de katkıda bulunulması hedeflenmektedir.

Basın Bülteni için: https://tkbb.org.tr/haber/tkbb-ve-waba-katilim-finans-sektorunun-gelisimini-desteklemek-icin-guclerini-birlestirdi-450281 

WABA Web Sayfası: https://waba-abao.com/